Zabiegi aromaterapeutyczne

Kąpiele aromateraputyczne

Stosując kąpiel aromaterapeutyczną wskazane jest aby przed jej zastosowaniem skorzytac z prysznica ewentualnie osobnej kąpieli w celu umycia ciała mydłem lub innym środkiem. Do kąpieli aromaterapeutycznej stosujemy ciepłą a nie gorącą wodę do której dodajemy 10 do 15 kropli mieszanki olejków eterycznych. Następnie należy zanurzyc całe ciało w wodzie na 15-30 min cały czas je delikatnie masując zbieranym olejkiem z powierzchni wody. Po kąpieli ciało wycieramy ręcznikiem pamiętając by nigdy go nie spłukiwac. Dopuszcza się stosowanie dodatkowych płynów do kąpieli pod warunkiem że nie są wysoko perfumowane a szczególnie pianotwórcze, ponieważ większośc olejku stracili byśmy w pianie. Przy stosowaniu olejków do kąpieli samych stóp należy pamiętac o proporcji 5 kropli na 10l wody.

Inhalacje

Najbardziej popularną metodą inhalacji a zarazem bardzo estetyczną jest używanie kominków aromaterapeutycznych. Do takiego kominka należy nalac do pełna wody, dodac około 5-10 kropel olejku eterycznego a następnie podgrzac go prostym podgrzewaczem. Poprzez parowanie wody z olejkiem pomieszczenie w którym się on znajduje wypełni się zapachem. W przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych powinno się stosowac klasyczną inhalację poprzez dodanie 5 kropli olejku do głębokiego talerza wypełnionego wrzątkiem, pochylając się i robiąc głębokie wdechy. Kilka kropli olejku można oczywiście dodawac do nawilżaczy powietrza.

Kompresy

Kompresy są formą aromaterapi miejscowej. Do 100 ml ciepłej lub zimnej wody dodajemy około 5 kropel olejku eterycznego, a następnie nasączamy gazę lub ręcznik w tym roztworze. Taki kompres umieszczamy na ciało i trzymamy nawet do 2 godzin. W przypadku dolegliwości mięśniowych, reumatycznych i tym podobnych stosujemy gorące kompresy natomiast przy bólach głowy zimne.

Masaż aromaterapeutyczny

Do masażu aromaterapeutycznego stosujemy mieszankę olejów roślinnych z olejkami eterycznymi. Ważne jest aby na 10 ml oleju dodawac nie więcej niż 5 kropli olejku eterycznego. Taką mieszaninę należy przetrzymywac w lodówce w ciemnej butelce nie dłużej niż 3 miesiące ponieważ zesputy olej może szkodliwe wpłynąc na naszą skórę. Podczas wykonywania masażu czy to specjalistycznego czy amatorskiego należy pamiętac o zasadzie wykonywania wszystkich ruchów masujących w kierunku serca.